Smart domácnosť. Budúcnosť žije dnes

Post in Elektro

Musím ti povedať o tom, ako sa moja domácnosť za posledné mesiace zmenila na niečo, čo by si videl skôr v sci-fi filmoch. Pamätáš si, ako sme sa kedysi smiali z myšlienky, že jedného dňa budeme mať inteligentné chladničky a svetlá, ktoré sa zapínajú samy? No, tá budúcnosť je tu a je to oveľa skvelejšie, než som si kedy vedel predstaviť. Predstav si, že prichádzaš domov po dlhom dni v práci. Vonku prší, si unavený a všetko, čo chceš, je len si sadnúť a oddýchnuť si. Vďaka smart domácnosti už nemusíš rozmýšľať o tom, či si zhasol svetlá alebo vypol kávovar.

smart domacnosť

Všetko sa dá ovládať jedným klikom na telefóne alebo ešte lepšie – hlasovým príkazom. Keď vkročím do bytu, stačí mi povedať „Hej, Google, som doma“ a svetlá sa automaticky nastavia na príjemné osvetlenie, spustí sa moja obľúbená hudba a termostat začne kúriť na ideálnu teplotu. Jedným z mojich najobľúbenejších položiek je smart chladnička. Nielenže vie udržiavať jedlo čerstvé dlhšie, ale aj sama dokáže objednať potraviny, keď ich začne byť málo. Už sa mi nestane, že by som zostal bez mlieka na rannú kávu. A čo je ešte lepšie, môžem cez ňu sledovať recepty alebo si pozrieť, čo všetko mám v zásobe, keď som v obchode a neviem si spomenúť, čo mi chýba.

mobil smart

Dokonca aj bezpečnosť sa posunula na úplne novú úroveň. Moja smart kamera sleduje dianie okolo domu, posiela mi upozornenia, keď zaznamená pohyb, a ja sa môžem kedykoľvek pozrieť, čo sa deje, cez aplikáciu na telefóne. Aj zvonček je teraz inteligentný – keď niekto zazvoní, hneď vidím, kto je pred dverami a môžem s ním komunikovať, aj keď som práve na druhej strane mesta. Smart domácnosť však nie je len o pohodlí, ale aj o úspore energie. Inteligentné termostaty, žiarovky a zásuvky pomáhajú optimalizovať spotrebu energie. Keď odídem z domu, všetky nepotrebné zariadenia sa automaticky vypnú, čo nielenže šetrí peniaze, ale aj prispieva k ochrane životného prostredia.